Przygotowanie do matury z języka polskiego nie różni się szczególnie od przygotowania do matur z innych przedmiotów. Podobnie jak w przypadku matematyki czy historii najpierw skupić się musimy na opanowaniu materiału. Dopiero później możemy testować nasze siły w zadaniach otwartych czy analizie oraz interpretacji tekstu. W skrócie, w nauce każdego przedmiotu najważniejsze są podstawy. To dzięki nim mamy możliwość zdobywania progresu i poszerzania naszej wiedzy. Jak obecnie wygląda matura język polski? Co się najczęściej pojawia na egzaminie?

Uporządkowanie wiedzy

Każdy z nas rozpoczynając osobiste przygotowania do matury, może pochwalić się jakimś poziomem wiedzy. Ktoś lepiej radzi sobie z ortografią, ktoś z interpunkcją. Ważne jest, aby wyłapać nasze mocne i słabe strony. To właśnie one wskażą nam, nad czym powinniśmy popracować, a jakie zagadnienia mamy już całkiem dobrze opanowane. Układając plan nauki, skupmy się przede wszystkim na tych gorszych stronach. Jednak, aby uniknąć szybkiego efektu zniechęcenia, który spowodowany jest przemęczeniem lub przytłoczeniem przez materiał, dodajmy do naszych sesji parę lżejszych elementów. 

Balans w nauce

Najlepsze efekty przyniesie zbalansowana nauka. Czyli taka, która wymusi na nas poznanie i zrozumienie nowej wiedzy, ale i wynagrodzi poprzez bardziej rozrywkowe elementy. Do nich zaliczamy wszelkie quizy, testy wiedzy, w których możemy konkurować z innymi czy po prostu rywalizację z naszymi znajomymi. Dla jeszcze większego zróżnicowania nauki warto sięgnąć po interaktywne treści dostępne w internecie. 

Jak poprawnie się przygotować do matury z języka polskiego:

– zapoznaj się ze starymi arkuszami maturalnymi,

– oswój się ze schematem matury pisemnej,

– ćwicz nie tylko zadania otwarte, ale i zamknięte,

– skup się na czytaniu (nie tylko lektur, ale i innych tekstów),

– postaw na różnorodność materiałów,

– dowiedz się, jaki model nauki najbardziej ci pasuje.